November 9 & 10 State Cup Games

All players are cup tied and they must be listed on your team roster.  Clubs with more than one team cannot use players from other teams within their club.  Please email the office if you have any questions regarding this rule.  Failure to follow this rule will result in a Forfeit.
 
Please call your cup supervisor if you have any questions or changes about the cup you are participating in. Any changes made MUST be approved by the supervisor.   
 
The winning team must also report the score to the cup supervisor after the game (via email or phone call).  Failure to do so, will result in a  $100 fine by the State Office.
 
Dr. Manning Cup:  D’Arpino Cup
Marth Cup & Vargas Cup
Mario Treglia Annmary Reljanovic
Alfonso Vargas
e-mail: mariotregliacpa@aol.com C: (201) 390-2072
C: (917) 915-3110
e-mail: annmarystatecups@aol.com
W: (718) 520-8145
Flamhaft Cup
Alfonso Vargas Strumpf Cup
C: (917) 915-3110 Annmary Reljanovic
W: (718) 520-8145 C: (201) 390-2072
e-mail: RAVAR98@aol.com e-mail: annmarystatecups@aol.com

 

DATE:  11/09/19 - SATURDAY    STATE CUPS - ROUND 2    
         
HOME TEAM vs. AWAY TEAM FIELD TIME
         
MANNING CUP (1st teams of the First Division)        
         
Lansdowne Yonkers FC 1st team (CSL) vs. NY Athletic Club 1st team (CSL) Fleming Field  7:30 PM
         
D'ARPINO CUP (Reserve teams of the First Division and Reserve teams of the Second Division)    
         
Lansdowne Yonkers FC Reserve (CSL) vs. Sporting SC Reserve-South Bronx United (CSL) Tibbets Brook Park Field 3 6:00 PM
         
STRUMPF CUP (3rd Division and Metro teams)        
         
Brooklyn City FC (CSL) vs. Flushing FC (CSL) Verrazano Sports Complex (turf) 6:30 PM
DATE:  11/10/19 - SUNDAY  STATE CUPS - ROUND 2
HOME TEAM vs. AWAY TEAM FIELD TIME
MANNING CUP (1st teams of the First Division)
NY Greek American 1st team (CSL) vs. Doxa FC 1st team (CSL) Met Oval  9:00 PM 
NY Shamrock SC 1st team (CSL) vs. Zum Schneider FC 03 1st team (CSL) Randall's Island Field 75 4:00 PM 
Forest Park (LISFL) vs. NY Pancyprian Freedoms (CSL) to be played on a LISFL field
D'ARPINO CUP (Reserve teams of the First Division and Reserve teams of the Second Division)
Polonia Gwardia Reserve (CSL) vs. Central Park Rangers Reserve (CSL) McCarren Park  10:00 AM
NY Pancyprians Reserve (CSL) vs. Real Ole Reserve (CSL) Forfeit  3:0
FC Ulqini Reserve (CSL) vs. Kelmendi FC NY (CSL) Corporal Thompspson  4:30 PM
Cedar Stars Academy Reserve (CSL) vs. Doxa FC Reserve (CSL) Randall's Island Field 75 6:00 PM 
NY Greek American Reserve (CSL) vs. NY Athletic Club Reserve (CSL) Met Oval 7:00 PM
FLAMHAFT CUP (1st teams of the Second Division)
Manhattan Kickers 1st team (CSL) vs. Iona Rec (EDSL) Randall's Island Field 70  6:30 PM
Kelmendi FC 1st team (CSL) vs. Beyond FC 1st team (CSL) Randall's Island Field 74 2:00 PM
FC Japan 1st team (CSL) vs. NY El Salvador (EDSL) Randall's Island Field 75 12:00 PM
FC Ulqini (CSL) vs. DeSportiva Sociedad NY (CSL) Greenbelt Recreation  2:00 PM
Richmond County FC (CSL) vs. BW Gottschee (CSL) Corporal Thompson Park  2:30 PM
Port Jefferson Fusion (LISFL) vs. NYPD FC 1st team (CSL) to be played on a LISFL field
Floral Park (LISFL) vs.  Real Ole (CSL) to be played on a LISFL field
Hicksville American SC vs. NY Ukrainians 1st team (CSL) to be played on a LISFL field
STRUMPF CUP (3rd Division and Metro teams)
Mola SC - MOLAMERICA (CSL) vs. Laberia FC (CSL) Verrazano Sports Complex field 2 12:00 PM
Ridgewood Romac (CSL) vs. NY Blue Angels (LISFL) Randall's Island Field 74 12:00 PM
Grenadier Zenith (CSL) vs.  NY Galicia (CSL) Randall's Island Field 74 6:00 PM
NY Shamrock SC 1960 (CSL) vs. Panatha (CSL)  Randall's Island Field 75 2:00 PM
NY Irish SC vs. DeSportiva Sociedad NY Metro Randall's Island Field 90  2:00 PM
Aratta (LISFL) vs. NY International FC (CSL) to be played on a LISFL field
MARTH CUP (Over 30 Division teams)
NY Irish SC Over 30 (CSL) vs. NY Pancyprian Freedoms Over-30 (CSL) Randall's Island Field 45  10:00 AM
Megas Alexandros (CSL) vs. NY Shamrock SC (CSL) Flushing Memorial 12:00 PM
29-02 149St, Flushing NY
Baisley United (LISFL) vs. CPR Old Boys (CSL) to be played on a LISFL field
VARGAS CUP (Over 40 players)
Cozmoz FC (CSL) vs. Manhattan Celtic Masters (CSL) Bush Terminal Piers Park  12:00 PM
NY Greek American Legends (CSL) vs. Manhattan Kickers Legends (CSL) Randall's Island Field 75 10:00 AM
NY Shamrock Legends (CSL) vs. SC Gjoa (CSL) Forfeit    3:0
Baisley United (LISFL) vs. America FC 1927 (CSL) to be played on a LISFL field
Baldwin O-40 (LISFL) vs. Barnstonworth Rovers Old Boys (CSL) to be played on a LISFL field

Affiliates

ENYSSA

ENYSSA

NJSA

CJSL

CJSL

ENYSRA

USASA

usasar1

usasar1

Sponsors

Soccer.com

Soccer Resort

Soccer Resort